Спасо-Преображенський жіночий монастир

 

Настоятелька - ігуменя Гавриїла (Далецька)

Адреса: 79009, м.Львів, вул.Дороша, кв.1.

Тел.:(032) 275-36-78

 Історія

 

Львівський Свято-Преображенський жіночий монастир відкрито згідно з  рішенням Священного Синоду Української Православної Церкви від 17 квітня 2003 року. Це − перший православний монастир, що започаткував відродження чернецтва на Львівщині після 300-річної перерви.

Протягом півтора року монастир розташовувався в селі Сопошин біля м. Жовкви Львівської області. Взимку 2004 року насельниці монастиря були змушені терміново покинути цю обитель.

Парафіянка храму св. вмч. Георгія, р.Б. Єлена, великодушно віддала в розпорядження монастиря свою квартиру.

Через півроку монастир тимчасово розмістився на території біля єпархіального управління і храму по вул. Короленка, 3. Насельниці несли послух на кліросі, в храмі, в іконній крамниці, за столиком з записками і свічками, в канцелярії та архієрейській бібліотеці, у трапезній та на кухні. Молитовне правило виконували у храмі св. вмч. Георгія Побідоносця та келійно (Повечір’я з канонами, Полуношниця, акафісти, «Пятисотниця»). Настоятелька та благочинна щонеділі катехизували у військовому госпіталі, військовій частині та в недільній школі при храмі. Благочинна виконувала також обов'язки референта правлячого архієрея, а настоятелька – голови Видавничого відділу єпархії.

За браком приміщення монастир фактично не міг налагодити повноцінне життя спільноти: богослужіння в парафіяльному храмі дещо скорочували, для спільної монастирської молитви не було приміщення, не існувало також і трапезної. Пошуки відповідного приміщення у Львові та його околицях не увінчалися успіхом через недоступні ціни.

Восени 2006 року добродії запропонували монастиреві тимчасове приміщення у Львові по вул. Дороша, 6/1. Там, у квартирі на першому поверсі, обладнали домову церкву, келії на сім насельниць і трапезну-кухню. На свято Покрову Пресвятої Богородиці відбулася Всеношна та перша Божественна Літургія, яку служив духівник монастиря протоієрей Зиновій Курило.

У монастирі особливо вшановується наш земляк свт. Петро Ратський, митрополит Київський, Московський і всія Русі. Саме у спогад про його обитель на річці Раті названий монастир. Серед численних Богородичних ікон особливо у монастирі вшановують Петровську, з якої в обителі є декілька списків. У монастирі є частички мощей багатьох святих угодників Божих.

В обителі на 31.12.2015 р. проживає шість насельниць. Щодня здійснюється повний добовий круг богослужень, келійне правило, Псалтир. Сестри також займаються рукоділлям: плетуть чотки, виготовляють закладки для книг, пасхальні яйця, оздоблені бісером, вчаться золотошиттю, вишивають, займаются літературно-видавничою діяльністю. Вивчають церковно-слов'янську і грецьку мови, церковний спів і Богослужбовий Устав, трудяться в храмі, на кухні, в трапезній, випікають просфори та хліб. Монастир надає соціальну допомогу нужденним, які звертаються за харчами та предметами першої необхідності (ліки, одяг тощо).

Монастир привітно приймає гостей, обитель все частіше відвідують паломники.

Дві черниці перебувають у Трускавці під духовною опікою протоієрея Петра, настоятеля храму св. прор. Іллі. Сестри похилого віку проживають на своїх квартирах та у Геріатричному пансіонаті. В цьому пансіонаті щонеділі відбуваються богослужіння, які проводить прот. Зиновій Курило за допомогою насельниць монастиря.

Перед Пасхою 2007 року в монастир прийшла велика святиня: на Афоні спеціально для Львівського Свято-Преображенського жіночого монастиря схиієромонах Максімос Кавсокалівіт написав список з Іверської ікони Богоматері. Монастир збагатився також частками мощей Дівеївських преподобних і блаженних.

Влітку того ж року благодійники подарували монастиреві список Феодоровської ікони Богоматері, написаний в Троїцько-Сергієвій Лаврі, який користується особливою любов'ю насельниць та парафіян монастиря.

19 серпня 2013 року в день свята Преображення Господнього Свято-Преображенський жіночий монастир відзначив ювілей – 10 річчя від початку своєї діяльності. Цього дня Керуючий єпархією єпископ Львівський і Галицький Філарет звершив святкове Богослужіння у домовому храмі обителі. Його Преосвященству співслужили протоієрей Зиновій Курило та диякон Георгій Суряднов. Після Літургії Владика зачитав подячну молитву до Господа з нагоди 10-річчя монастиря та подарував насельницям ікону Богоматері, яку називають "Львівська Одигитрія".

28.12.2014 року відійшла до Господа настоятелька Свято-Преображенського жіночого монастиря міста Львова схиігуменя Вероніка (Щурат-Глуха). 28-29.12.2016 року, у другу річницю преставлення схиігумені Вероніки сестри відвідали місце погребіння настоятельки у Свято-Пантелеімонівському жіночому монастирі Києва, де вона прийняла монаший постриг. В цей день у столичному монастирі була звершена заупокійна Літургія, яку звершили благочинний у справах монастирів ігумен Маркіан (Каюмов), секретар єпархіального управління протоієрей Олександр Іванченко, протоієрей Роман Стеценко, протодиякон Євгеній Голуб та кліриків Київської єпархії. За Богослужінням молився вікарій Київської єпархії архієпископ Яготинський Серафим та ігуменя Гавриїла (Далецька) із сестрами. Після Літургії була звершено панахиду по схиігумені Вероніці та літію на могилі. У 2015 році попечительством Преосвященного Єпископа Філарета на могилі був встановлений пам’ятний кам’яний хрест.

2 квітня 2015 року Керуючий єпархію Преосвященний Єпископ Філарет  возвів у сан ігумені монахиню Гавриїлу (Далецьку), згідно рішення Священного Синоду № 11 від 01.04. 2015 року щодо призначення її настоятелькою Свято-Преображенського монастиря міста Львова, одягнувшиїй наперсний хрест. А 04.04 Преосвящений єпископ Філарет звершив постриг послушниці Татіани в інокиню Марію та  послушниці Ольги в інокиню Марфу, а також одягнув в рясофор послушницю Людмилу.

У монастир приходить молодь, і він приймає новоначальних.