21 березня 2020 р. № 47
Р О З П О Р Я Д Ж Е Н Н Я
Керуючого Львівською єпархією Української Православної Церкви
№ 4 від 21 березня 2020 року
«Про особливості режиму роботи, звершення богослужінь та Таїнств на період карантину»
Контроль: Секретар єпархії – протоієрей Олександр Іванченко,
На виконання рішення Священного Синоду Української Православної Церкви від 18 березня 2020 року, у зв’язку із поширенням пандемії вірусного захворювання COVID-19 та введенням карантину, беручи до уваги Постанову КМУ № 211 від 11 березня 2020 р., заради збереження життя і здоров’я вразливих категорій населення благословляю тимчасово ввести особливий режим богослужбової та пастирської практики в парафіях, монастирях та установах Львівської єпархії, з наступними обов’язковими вимогам:
- Обмежити кількість людей, які перебуватимуть у храмі під час богослужінь – не більше 10-ти чоловік одночасно. При цьому богомольці можуть брати участь у богослужінні на подвір’ї храму, звертаючи увагу на те, що відстань між людьми має бути від 2-х метрів. При можливості необхідно організувати трансляцію богослужіння за допомогою акустичної апаратури.
- Настоятелям призначити відповідальних осіб, до обов’язків яких буде входити зокрема контроль кількості людей в храмах та забезпечення можливості почергового входу до приміщення храму та виходу з нього.
- На період карантину богослужіння звершувати обмеженим складом духовенства, церковнослужителів і хористів. В соборних храмах обмежити одночасну участь духовенства до 3-х осіб, обмежити кількість хористів до 3-х. Всі соборні богослужіння звершувати в вівтарі без виходу в центральну частину храму. Помазання під час Полієлею не звершується.
- Єпархіальним і парафіяльним працівникам дотримуватися норм профілактики та санітарно-епідеміологічної безпеки, використовувати хірургічні рукавички та маски під час роботи, регулярно обробляти поверхні і дверні ручки дезінфікуючими засобами, проводити вологе прибирання і провітрювання приміщень.
- Настоятелям забезпечити санітарну обробку приміщення храмів, ікон та інших предметів церковного призначення, меблів та іншого обладнання, що знаходиться в храмі; дотримуватися умов карантину.
- Всім клірикам, співробітникам та церковнослужителям посилити увагу до свого стану здоров’я та самопочуття. При найменших проявах респіраторних захворювань, погіршення самопочуття повідомити настоятеля і припинити будь-які особисті контакти. Парафіянам, які відчули нездужання, благословляється заради любові до ближніх утримуватися від відвідування храму та участі в богослужіннях до повного одужання.
- Священникам тимчасово утриматися від традиційного способу привітання та подання десниці для привітання. Надавати благословення хресним знаменням на відстані.
- На час карантину призупинити звершення Таїнства соборування або обмежити його звершення групами не більше 10-ти осіб. Після Таїнства соборування допускається Причастя запасними Святими Дарами. Помазування звершувати вушними паличками з окремого стаканчика з єлеєм для кожного парафіянина, після таїнства палички, серветки і залишки єлею спалити.
- Панахиди в Батьківську суботу слід звершувати на вулиці, в разі, якщо кількість парафіян більш ніж 10 осіб, забезпечити розділення парафіян на групи по 10 осіб з відстанню від 2-х метрів поміж ними.
- Під час карантину благословляю причащатися без сповіді. В крайніх випадках сповідь слід замінити на загальну, обмежуючи кількість осіб до 10-ти. Після загальної сповіді священик може прочитати разрішительну молитву окремо. Хрест і Євангеліє не цілують.
- Причащання вірних проводити в храмі групами не більше 10-ти осіб, або на вулиці зі збереженням відстані між людьми від 2-х метрів. Святу Чашу не цілують і уста платом не затирають. Плат тримати виключно для запобігання падіння Святих Дарів. Припускається використання паперових серветок для затирання вуст. Серветки, якими затирали вуста, після богослужіння спалювати. Після прийняття Святих Дарів запивку надавати в індивідуальному одноразовому посуді чи виключно антидор.
- Таїнство причастя звершувати в традиційний спосіб. Тим, хто має сумніви щодо Тіла і Крові Господніх, Які попалюють всяку скверну і очищують від всякої нечистоти, слід утриматися від причастя на час карантину, та вживати Святу воду і Святий Антидор.
- Парафіянам тимчасово утриматися від традиційного цілування Хреста, святих ікон та інших святинь в храмі, вшановуючи їх поклоном на відстані.
- Роздачу богослужбових просфор здійснювати в гумових рукавичках, маючи медичну маску на обличчі.
- Під час карантину храм може бути відчиненим. Щодня слід звершувати молебні, під час яких підносити молитву проти смертоносної зарази, а також окропляти святою водою та дзвонити у церковні дзвони.
- Парафіяльним недільним школам та молодіжним групам припинити будь-яку діяльність до особливого розпорядження. Те саме стосується катехизаторських курсів та духовних бесід з парафіянами поза богослужінням.
- В районних центрах звершувати молебні (учасники молебну – священик, дяк) «про позбавлення народу Божого від всякої смертоносної язви», а також благословити усі в’їзди в райцентри місцевошанованими іконами та святинями з окропленням їх святою водою.
- У період карантину, на божественній літургії на сугубій єктенії підносити особливі прохання і молитву прийняті Священним Синодом УПЦ.
- Зачитати звернення Священного Синоду УПЦ під час недільного богослужіння 22 березня 2020 року.
- Секретарю єпархії та благочинним довести зміст Розпорядження, до відома кожного настоятеля, які в свою чергу - до відома своїх парафіян, а також органів державної влади та місцевого самоврядування. Забезпечити точне та своєчасне виконання всіх зазначених вимог.
- Прийняти із миром і розсудливістю тимчасовий порядок проведення богослужінь та пастирської практики заради збереження життя та здоров’я особливо вразливих груп населення. Уважно ставитися до рекомендацій і рішень Міністерства охорони здоров’я Украйни, органів державної влади, місцевого самоврядування та правоохоронних органів щодо санітарно-епідеміологічних заходів та обмежень.
Милосердний Господь та Пречиста Богородиця хай збережуть український народ від всякої біди .
+ФІЛАРЕТ
Митрополит Львівський і Галицький