Святитель Досифей (Досифтей), Митрополит Сучавський і всієї Молдавської землі

Святитель Досифей (Досифтей), Митрополит Сучавський і всієї Молдавської земліСвятитель Досифей (в миру Димитрій Баріле) народився у 1624 році в Молдавії. Благочестиві батьки намагалися забезпечити сину належну освіту та виховання. За сприяння Митрополита Київського святителя Петра (Могили), юний Димитрій навчався у школі при монастирі Трьох Святителів у Яссах, а пізніше у школі Львівського православного братства, де вивчав богослів’я, грецьку, латинську, церковно-слов’янську, румунську, польську та єврейську мови.

 

Освічений, скромний, смиренний юнак стає послушником, а у 1649 році приймає чернечий постриг у монастирі Побрата. Згодом, зважаючи на чесноти та подвижницьке життя, братія обителі обирає ієромонаха Досифея (Досифтея) своїм духівником та настоятелем.

У 1658 році Досифей був обраний єпископом Хушським, а з 1659 року єпископом Романським. Посівши архієрейську кафедру, він був прикладом покірності та терпіння, сприяв відновленню багатьох храмів та монастирів.

У 1671 році святитель Досифей став митрополитом Сучавським і всієї Молдавської землі. Та вже у 1673 році Святитель був вимушений залишити батьківщину через військові дії Османської імперії та польського короля Яна Собеського на території Молдавії. Митрополит переїздить до Речі Посполитої, де перебуває до 1675 року.

Після свого повернення святитель Досифей робить поважний внесок у розвиток молдавської культури та духовності. У 1681 році, за сприяння Московського Патріарха Іоакима, він відновив книгодрукування у Молдавському князівстві.

Святитель Досифей сприяв впровадженню румунської мови у богослужбове життя Молдавської Церкви. Митрополиту належить переклад церковної літератури на румунську мову, зокрема, віршований переклад “Псалтиря”. Його перу належить чотири томи “Житій святих”.

Аскет і молитвеник святитель Досифей відвідує монастирі, скити та окремих ченців-самітників по всій єпархії, задовільняє їх потреби та навчається у них подвижництву.

Особливо шанував святитель Досифей мощі святого великомученика Іоанна Нового, які з його наказу були перенесені в собор міста Ясси. У неспокійні часи святитель влаштовував величні хресні ходи з мощами святого для піднесення духу земляків.

Прагнучи звільнення Молдавії від турецького поневолення, святитель Досифей очолив групу молдавських бояр, що прагнули зближення з єдиновірною Росією. За його участі у 1674 та 1684 роках проходили переговори про перехід Молдавського князівства в російське підданство.

Влітку 1686 року війська короля Яна Собеського розграбували Молдавські землі та захопили у заручники святителя Досифея разом із мощами Іоанна Нового та скарбницею митрополії. Так святитель потрапив у Галичину. Спершу, місцем його перебування було місто Стрий, а з 1691 року  галицька резиденція Яна Собеського – місто Жовква поблизу Львова.

Перебуваючи у полоні, святитель не полишає звичних для нього подвигів посту, молитви та благодійництва. У своїх листах святитель висловлював сподівання про повернення на спустошену війнами батьківщину.

Саме у Жовкві, біля мощей, глибокошанованого ним, великомученика Іоанна, 30 листопада 1693 року, смиренний Архіпастир Молдавської землі відійшов у вічність та був похований у місцевому монастирі Різдва Христового.

Труди святителя Досифея, як церковного та державного діяча, затвердили пам’ять про нього у церковній та світській історії Молдавії та всієї Румунії. Зважаючи на це, рішенням Священного Синоду Румунської Православної Церкви від 14 жовтня 2005 року, святителя Досифея (Досифтея) було прославлено в лику святих.

Пам’ять святителя Досифея (Досифтея), Митрополита Сучавського і всієї Молдавської землі, святкується 30 листопада (13 грудня за н. ст.) та у Неділю третю після П’ятидесятниці із Собором Галицьких святих.