Святитель Іоанн (Максимович), митрополит Тобольський

Святитель Іоанн (Максимович), митрополит ТобольськийСвятитель Іоанн Тобольський (в миру Іван Максимович Максимович; *1651, Ніжин — 10 червня 1715, Тобольськ) — митрополит, український церковний діяч, богослов, духовний письменник — автор численних поетичних творів, зокрема величезного релігійного епосу «Богородице Діво книга нареченна, от Троіци Пресвятия пред віки сложенна» (1707), що містить 23 тисячі тринадцятискладових віршів, поділені на дев'ять частин, згідно з дев'ятьмя чинами небесної ієрархії.

Засновник Чернігівського колегіуму — базової моделі всіх духовних семінарій Гетьманщини та Російської імперії. Особистий приятель Гетьмана України Івана Мазепи.

Єпископ Православної російської церкви, з 1697 — архієпископ Чернігівський, з 1711 митрополит Тобольський і всього Сибіру. Відомий своєю місіонерською та богословською діяльністю у країнах Західного Сибіру, засновник потужної школи українських просвітителів в північній Азії, Китаї та Америці.

Прославлений у лику святителів 10 червня 1916; пам'ять — 10 червня.

 

Пам'ять святителя Іоанна відбувається також у третю неділю після П'ятидесятниці, в день святкування Собору Галицьких святих і 20 вересня в Соборі Брянських святих.