Слова архієпископа Філарета священику Михаїлу Миньо у день його пресвітерської хіротонії

 

Священику Михаїлу Миньо, у день його пресвітерської хіротонії.
Храм святих апостолів Петра і Павла м. Жовква в Неділю 17-у по П'ятидесятниці, після Воздвиження, 1 жовтня 2017 року.

 

Всечесний отче Михаїле!

Премудрим Промислом Божим ти покликаний до високого ступеня церковного служіння. Нині, в день пам'яті святого мученика Парфенія Жовківського, під склепінням цього величного собору, ти через покладання рук архієрейських став наступником апостолів і святих отців і доморядником Божих таїн (1 Кор. 4, 1). Сприйнявши за Літургією благодать Духа Святого, яка  зміцнює людську неміч, невпинно розгрівай цей дар Божий, який у тобі (2 Тім. 1, 6), щоб стати працівником бездоганним, що  вірно навчає слову істини (2 Тім. 2, 15), за свідченням апостола Павла.

За словом святого Іоанна Златоуста, той хто  заклякається  до священичого служіння «має бути важливим і негордим, суворим і прихильним, сильним і відкритим, неупередженим і послужливим, смиренним, не раболіпним  і лагідним, мати на увазі тільки одне благополуччя Церкви і нічого не робити ворогуючи або догоджати кому-небудь».

Ти закликаєшся до служіння в особливий час, коли в житті суспільства відбуваються серйозні зміни. Багато звертаються до віри батьків, знаходячи духовну єдність з Христом. Але з іншого боку нашого народу, як і багатьом іншим народам нав'язується сьогодні споживацьке ставлення до світу, що спонукає людину всі свої сили віддавати задоволенню і насолоді. У такому світосприйнятті руйнується перспектива вічного життя, зникає потреба здійснювати духовний подвиг в ім'я Боже.

Найважливіше завдання, яке стоїть нині перед кожним служителем Церкви, полягає в тому, щоб, захищаючи одвічні традиції нашого народу, нести світло Христове людям і наставляти їх в істинній вірі, благодаттю зміцнюючи серця (Євр. 13, 9).

Особливу увагу приділяй турботі про підростаюче покоління, бо воно — майбутнє нашої Церкви і Вітчизни. Ворог роду людського з люттю і жорстоко озброюється нині на молодих людей, прагнучи заволодіти їх незміцнілими умами і душами. Суспільство спокушується цінностями, сторонніми християнину. В їх основі лежить хибне розуміння свободи, даної людині Богом, та ідея, що будь-який вибір правомірний, а мораль відносна. Таким чином спотворюється саме уявлення про моральну норму і, як наслідок, втрачається поняття гріха. Тому з особливим піклуванням і увагою турбуйся про молодь, наставляючи їх і навчаючи кожну людину всякої мудрості (Кол. 1, 28).

Як показує досвід, залучення молоді в богослужбову, освітню, соціальну діяльність сприяє становленню у молодих людей таких якостей, як чуйність, співчуття, взаємна відповідальність, активна життєва позиція, готовність до лідерства. Приділяючи належну увагу духовно-моральній освіті суспільства, займаючись питаннями освіти і звертаючи до сучасників Євангельське слово, завжди пам’ятуй про те, що віра без діл мертва (Як. 2, 17, 20).

Здійснення пастирського служіння пов'язане зі знаками особливого положення, особливої пошани і уваги. Тим не менш, завжди слід пам'ятати, що сутністю цього служіння є, ні честь, ні слава, ні зовнішня повага, але несення тяжкого хреста, в наслідування діянням Подвигоположника і Засновника Церкви, Який не для того прийшов у світ, щоб Йому послужили, але щоб Самому послужити і віддати Своє життя заради спокути багатьох (пор.: Мт. 20:28).

Мирянин несе відповідальність за себе, за своїх ближніх, а в разі особливих адміністративних повноважень — за підлеглих, священик відповідальний за прихід, він відповідає перед Богом за безліч людей. Ця відповідальність реалізується як по закінченню земного життя, на Суді Божому, так і в нашому нинішньому земному шляху. Тому почуття відповідальності, свідомість свого високого обов'язку повинно супроводжувати тебе все твоє життя.

Пам’ятай що твоя хіротонія звершена в день пам’яті муч. Парфенія, який є покровителем нашої землі. Він прийняв мученицьку кончину за Христа в стародавні часи, але християни зазнають страждання за віру  не менш важчі ніж були в перші віка християнства. Ти можеш постійно стикатися з подібними випробуваннями в житті але пам’ятай що для нас керівним залишається слово апостола Петра, який закликає християн вміти на всякий час і на всякому місці «дати відповідь про своє уповання». А святий апостол Павло додає, що робити це слід зі всякою лагідністю і смиренномудрієм. Мало маєш сили але тримай те що маєш, щоби ніхто не розкрав вінця твого. Тому завжди пам’ятай про страждання святого Парфенія, під патронатом якого відбулася твоя хіротонія. Хай він буде тобі духовною опорою і опікою в випробуваннях.

Прийми хрест цей і нехай буде він в руках твоїх знаряддям правди, знаряддям сили, символом співпраці Пастиреначальнику Христу, символом любові і милосердя. Дай благословення народові Божому, який молитовно приймав участь у твоїй священицькій хіротонії. І нехай буде твоє майбутнє служіння христонаслідуваним, багатоплідним і спасительним. Амінь.

 

Філарет, архієпископ Львівський і Галицький
Керуючий Львівською єпархією Української Православної Церкви