Святитель Амфілохій, єпископ Володимир-Волинський

Про те, де і коли народився святитель Амфілохій відомостей немає. Відомо, що на Волинську кафедру він був поставлений Митрополитом Київським Никифором у 1105 році. Вірогідно, що святитель Амфілохій був пострижеником Києво-Печерського монастиря, як і більшість тогочасних архієреїв Руської Церкви.

Як і його попередники, святитель Амфілохій духовно опікувався Волинню та землями сусідньої Галичини. Святитель відзначався високим благочестям, був істинним пастирем словесного стада. Упродовж сімнадцяти років архієрейського служіння святитель Амфілохій, долаючи труднощі, подорожував єпархією, намагаючись усюди утверджувати віру, мир та порядок.

У ті часи на землях Західної Русі дедалі більшого розмаху набувають князівські міжусобиці, зупинити які іноді вдавалося лише єпископам. У ролі такого примирителя довелося виступати й святителю Амфілохію. Коли у 1117 році київський князь Володимир Мономах прийшов із військом на князя володимирського Ярослава, за те, що той погано поводився із своєю дружиною – онукою Мономаха, лише своєчасне втручання святителя запобігло початку масштабної міжусобиці.


Але, коли через рік Ярослава прогнали з міста і він 1121 року повернувся з найманими польськими та угорськими військами, святитель Амфілохій був вимушений залишити Волинь та повернутися до Києва під захист Великого князя.

Святитель Амфілохій прагнув завершити своє життя у милих його серцю печерах Києво-Печерського монастиря, звідки він був покликаний на святительський подвиг. У 1122 році святитель Амфілохій “в пещері приставися” та ”к лику преподобных печерских причтен”.

Через сто років, коли татаро-монгольські орди спустошили Київ та Печерську обитель, мощі святителя Амфілохія були втрачені.

Пам’ять святителя Амфілохія, єпископа Володимир-Волинського святкується 28 серпня (10 вересня за н. ст.) із Собором преподобних отців Києво-Печерських, котрі у Дальніх печерах; 10(23 жовтня за н. ст.) із Собором Волинських святих та у Неділю третю після П’ятидесятниці із Собором Галицьких святих.