Архієпископ Пантелеімон (Рудик)

Архієпископ Пантелеімон (у миру Петро Рудик, 16 червня 1898, Липівці, Перемишлянський повіт, Галичина, Австро-Угорщина - 3 жовтня 1968, Едмонтон, Канада) - єпископ Російської Православної Церкви, архієпископ Едмонтонський і Канадський Руської Православної Церкви (1959-1968), в 1946-1959 роках - єпископ Руської закордонної церкви, в 1941-1946 роках - єпископ Української автономної церкви у складі Руської православної церкви.

Біографія

Народився 16 червня 1898 року в побожній селянській родині.

У 1912 році у віці чотирнадцяти років перейшов австрійсько-російський кордон і прибув до Почаївської лаври та з благословення видатного російського архієрея Антонія (Храповицького), архієпископа Житомирського і Волинського, священноархімандрита Лаври, був прийнятий до числа її вихованців з правом носіння підрясника. Навчався у початковій школі при лаврі.

При наближенні лінії австро-російського фронту під час Першої світової війни в 1915 році, був евакуйований разом з братією Почаївської лаври в Святогірську Успенську пустинь Харківської єпархії. У цей час Петро значився послушником.

У 1920 році після повернення з евакуації пострижений у чернецтво.

У 1922 році закінчив повний курс Іночесько-Богословської школи при Почаївській лаврі і був висвячений у сан ієродиякона. 21 липня 1922 висвячений у сан ієромонаха.

Після закінчення богословських класів Волинської семінарії в Кременці, на початку 1925 року був направлений в нововідкрий Православний Богословський факультет Варшавського університету, який закінчив у 1928 році.

З 1925 року - настоятель Георгіївського храму у Львові. Одночасно був призначений благочинним декількох повернулися з унії галицьких парафій. У цей період він займається місіонерською діяльністю серед русинів-грекокатоликів.Спільно з ієромонахом Веніаміном (Новицьким) відкрив місіонерську школу з підготовки місіонерів для освіти уніатів з місцевих кадрів.

У 1929 році указом митрополита Варшавського і всієї Польщі Діонісія стає настоятелем Загаєцького святого Іоанна Милостивого чоловічого монастиря на Волині (нині Шумський район Тернопільської області) з возведенням у сан архімандрита.

З 1933 року - намісник Почаївської лаври. Особливу увагу приділяв суворого дотримання церковного статуту та відродження «київського розспіву». Протидіяв спробам передачі лаври уніатам.

27 березня 1941 хіротонізований на єпископа Львівського в Єлоховському соборі Москви з залишенням на посаді намісника Почаївської лаври. Намісником лаври він пробув ще близько двох місяців і 2 червня рішенням Синоду був звільнений від цього послуху з приписом постійного перебування у Львові, де була підготовлена резиденція.

Після початку Великої вітчизняної війни брав участь у Єпископській нараді у Почаївській лаврі, який відбувся 18 серпня 1941 року, на якому через неможливість будь-якого зв'язку через лінію фронту з Священноначалієм Руської Православної Церкви в Москві було проголошено тимчасове створення автономної Української Церкви. Автономний статус не був визнаний Московським Патріархатом, але члени автономної Української Церкви не вважалися розкольниками і не піддалися канонічним докором.

З грудня 1941 року керував Київською єпархією автономної Української Церкви.

25 вересня 1943, архієпископ Пантелеімон разом зі своїм келійником і іподияконом ченцем Димитрієм (Щур) за розпорядженням німецької влади про евакуацію цивільного населення був змушений емігрувати.

Після від'їзду з Києва архієпископ Пантелеімон зупинився у Варшаві. Після арешту першоієрарха Української Автономної Церкви Дамаскіна (Малюти) радянськими військами Діонісій (Валединський) у квітні 1944 року призначив Пантелеймона тимчасовим главою Автономної Церкви, яка до того часу, зважаючи на настання Червоної армії, закінчувала своє існування.

Після закінчення Другої світової війни архієпископ Пантелеімон виявився в таборі для переміщених осіб у Німеччині Шлясхайме поблизу Мюнхена, де проживало більше 7000 біженців.

5 квітня 1946 на Архієрейському Соборі Руської Православної Церкви Закордоном у Мюнхені під председательством Анастасія (Грибановського) архиєпископ Пантелеймон в числі інших 12-ти архієреїв колишніх Автономних Української та Білоруської Церков був прийнятий в Зарубіжну Церкву в сущому сані.

У 1947 році був направлений на служіння в Аргентину з титулом Буенос-Айреса. У першій половині 1950 року був відряджений до Ірану.

Однак замість Ірану, архієпископ Пантелеімон в 1951 році був направлений в Туніс - управляти парафіями Північної Африки, де після Другої світової війни склалася досить велика російська колонія. Призначення відбулося без попереднього узгодження з Олександрійським патріархом, Патріарх Олександрійський заборонив співслужіння своїх кліриків зі священиками РПЦЗ, що знаходяться у підпорядкуванні архієпископа Пантелеймона. Пантелеймону часто доводилося служити за священика через хворобу настоятеля . Архієпископ Пантелеімон переведений в Буенос-Айрес.

У 1952 році переведений до Канади і до 1957 року керував Монреальською і Східно-Канадською, а потім Едмонтонською і Західно-Канадською єпархіями РПЦЗ.

З 5 березня 1959 року, після принесення покаяння, прийнятий у спілкування з Російською Православною Церквою.

З 8 серпня 1959 року - архієпископ Едмонтонський і Канадський. На початку служіння в новоутвореній Едмонтонсько-Канадській єпархії катастрофічно не вистачало духовенства: крім архієпископа Пантелеймона було всього 3 священика.За клопотанням перед Головою ВЗЦЗ Никодимом (Ротовим) до Канади для опікування співвітчизників стали посилати священиків з Українського Екзархату.

У 1961 році здійснив паломницьку поїздку по СРСР.

Помер 3 жовтня 1968 року в Канаді. Похований на кладовищі при храмі Різдва Богородиці в міст. Реббіт Хілл (Канада).